Лікування порушень менструального циклу

Жіночий менструальний цикл – надзвичайно складний механізм, який можна порівняти з годинником: якщо одна деталь виходить з ладу – порушується робота усієї системи.

У нормі тривалість менструального циклу становить 26-36 днів, «золота середина» - 28 днів. Ситуаційна затримка до 7 днів є варіантом норми. Якщо затримка триває понад 10 днів або має системний характер – слід проконсультуватись з гінекологом, адже це основні ознаки порушення менструального циклу. Незначні кров'янисті виділення в овуляційний період (приблизно за 14 днів перед початком менструації) не відносяться до порушень менструального циклу. Також винятком є жінки, у яких довготривалий менструальний цикл, обумовлений генетично.

У регуляції менструального циклу жінки задіяна ціла система складних біохімічних реакцій, у яких беруть участь органи ендокринної системи (яєчники, надниркові та щитоподібна залози), а також кора головного мозку й підкоркові центри. Тож, причину шукають у збої взаємодії між цими органами для визначення курсу лікування порушень менструального циклу.

Якщо порушення виникають з боку кори головного мозку, про це сигналізують такі симптоми: надмірні чи хронічні стреси, поганий сон чи неспання (особливо під ранок), недосипання. Про порушення зі сторони підкоркових центрів (гіпоталамуса та гіпофіза) можуть свідчити вірусні нейроінфекції, аденома гіпофіза, пухлини мозку тощо.

До порушень в роботі ендокринної системи відносяться:

  • захворювання яєчників (гіпоплазія чи полікістоз);
  • функціональні порушення (дефіцит прогестерону та надлишок естрогенів);
  • захворювання матки та придатків (запалення, атрофія рецепторів слизової та міометрія, склерозування капсули яєчника);
  • захворювання інших ендокринних органів.

Такі хвороби як ожиріння чи, навпаки, стрімке зменшення маси тіла, ІХС, цукровий діабет, а також прийом певних ліків (особливо антидепресантів) або наркотиків можуть впливати на регуляцію менструального циклу.

Отож, обов'язковий огляд гінеколога та подальше лікування порушень менструального циклу потрібно проводити у випадках, якщо:

  • до 15 років у дівчини не було першої менструації (менархе);
  • через рік-півтора після початку менструацій цикл ще не став регулярним;
  • відбувається систематичне скорочення або подовження циклу на 5 і більше днів;
  • місячні затяжні, рясні, виникають кровотечі;
  • хворобливі овуляції;
  • до чи після менструацій з'являються мажучі кров'янисті виділення від червоного до темно-коричневого кольору.

Та не слід забувати, що кожна жінка, яка турбується про себе та своє здоров'я, має відвідувати гінекологічний кабінет двічі на рік, навіть якщо немає скарг, задля своєчасного діагностування та лікування хвороб (в т.ч. й лікування порушень менструального циклу) чи інфекцій, які жодним чином себе не проявляють, але в подальшому можуть нести серйозну загрозу репродуктивній системі та організмові в цілому.

В медичному центрі «Імперіал Медіка» досвідчені лікарі-гінекологи допоможуть виявити причини порушень та призначать ефективне лікування порушень менструального циклу, враховуючи усі особливості пацієнтки.

Ми дбаємо про Ваше здоров'я!